Bazénová chemie


Bazénová chemie - pokyny k dávkování


Co dělat, když je voda zeleně zakalená?

Mohou za to zelené řasy a sinice. Prvním krokem je úprava hodnoty pH vody asi na 7,0 pomocí kyseliny (snižuje hodnotu pH) nebo zásady (zvyšuje hodnotu pH). Následovně nadávkujeme chlornan sodný 7 g/m3 nebo podle testovacího zařízení 1,2 mg/l. Filtraci necháme běžet až je voda opět čirá.Co dělat, když je voda v bazénu zakalená nebo tmavá?

Tyto problémy způsobují látky, které jdou špatně odstranit. Opět zkontrolujeme a podle potřeby upravíme hodnotu pH vody. Přidáme síran hlinitý v množství 2 g/m3, při velkém znečištění až 10g/m3. Vzniknou vločky, které mají schopnost na sebe vázat nečistoty. Ty se pak zachytí ve filtru nebo je odsajeme ze dna.


Pokud by voda byla sice čirá, ale tmavá, postupujeme takto:

Zvýšíme obsah chloru jako při dezinfekci (dle tabulky až na 30g/m3) a dávku síranu hlinitého zvýšíme max. na 10 g/m3 (!pouze výjimečně, v případě nutnosti!) Zkontrolujeme, podle potřeby upravíme pH a obvyklým způsobem odstraníme kaly. 

POUŽITÍ DRUH CHEMIKÁLIE DÁVKOVÁNÍ NA 1m3
Dezinfekce

CHLORNAN SODNÝ
(tekutá chemikálie)

- 7g denně
- po napuštění problematickou vodou lze první dávku zvýšit na 30g/m3

PEROXID VODÍKU
(tekutá chemikálie)

- první dávka 60g
- po třech dnech pak 10g

Čiření zakalené vody

SÍRAN HLINITÝ
(pevná chemikálie)

- 2g několik hodin před odsáváním kalů ze dna bazénu
- v případě nutnosti (!ve výjimečném případě!) lze dávku zvýšit 5x

Úprava pH

KYSELINA SÍROVÁ AKU 37%
- kyselost (tekutá chemikálie)
- tzv. pH mínus

- 50 100g na jednu úpravu
- po přidání a rozmíchání změříme pH

HYDROXID SODNÝ
- zásaditost (tekutá nebo pevná chem.)
- tzv. pH plus

- 50 100g na jednu úpravu
- po přidání a rozmíchání změříme pH

Chemikálie odměřte a rozmíchejte v plastovém kbelíku přibližně v 10l vody a poté opět rozmíchejte v bazénu.

Pro provozovatele domácích bazénů, vybavených salinizačními jednotkami, nabízíme vysokoprocentní BAZÉNOVOU SŮL bez přídavku fluoridů či jodidů, vhodnou pro úpravu bazénové vody.  Sůl prodáváme v hmotnostní variantě balení 25 kg.

5 TIPŮ JAK SI UDRŽET KVALITNÍ VODU V BAZÉNU PO CELOU SEZONU

  1. KVALITNÍ CHEMIE - Bez kvalitní chemie to nepůjde. Základem je chlor a chlorové tablety. Existují samozřejmě i nechlorové přípravky, za ty si ale trochu připlatíte. 
  2. FILTRACE - Filtrace vody je základ, vyčistí částečně bazén od nečistot a zajišťuje i průběžné proudění vody ve chvílích, kdy není bazén zrovna používán.
  3. SBÍRÁNÍ NEČISTOT - I při běžném používání bazénu se ve vodě nahromadí spousta nečistot. S menšími si poradí filtrace, s většími zase síťka nebo vysavač. V případě většího zákalu lze použít vločkovač a poté usazené nečistoty vyluxovat.
  4. ZAKRÝVÁNÍ  - Zakrytí bazénu plachtou přes noc nebo v době, kdy bazén není používán, pomáhá proti napadání listí a hmyzu. Kromě toho se přes tmavé plachty voda v bazénu od slunce i zahřívá.
  5. SPRÁVNÉ pH - Ideální pH vody v bazénu se pohybuje v rozmezí 7,2 až 7,6. Na základě jednoduchého testu poté zvolíme přípravek na snížení nebo zvýšení hodnoty pH.

OTEVÍRACÍ DOBA

Pobočka Ústí n. L.  
 

Po - Pá 7:00 - 15:00

Pobočka Vodňany 

Po - Pá 6:30 -14:30Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace Rozumím